Krypto Trading Indikátor: Ichimoku Cloud

Krypto Trading Indikátor: Ichimoku Cloud

Ichimoku Cloud je jedním z nejpopulárnějších technických indikátorů, které kryptoobchodníci používají. Je užitečný pro obchodování na trzích, které viditelně trendují - na směru nazáleží. Ichimoku nedává moc užitečných informací co se týče trhů, které konsolidují a nemají zřejmý směr. Na internetu se dá najít řada strategií pro obchodování s Ichimoku, několik z nich je zalinkováno ze spodní části článku.

Obchodníci obvykle nepožívají jen Ichimoku - cloud je nejužitečnější ve spojení s dalšími populárními indikátory.

Indikátory používané při obchodování s kryptoměnami

O Ichimoku Cloudu

Protože jste tady, asi máte představu, co Cloud je. Pokud ne, tady je dobrá definice ze Stockcharts on Ichimoku cloud:

Ichimoku převádí vývoj ceny do “rovnovážného grafu”. Jen jedním pohledem mohou chartisté identifikovat trend a hledat potenciální signály v rámci tohoto trendu. Indikátor vyvinul novinář Goichi Hosoda a publikoval ho ve své knize z roku 1969. Přestože se Ichimoku Cloud může zdát komplikovaný díky tomu z kolika linií se skládá, je to opravdu jednoduchý indikátor, jakmile se naučíte ho používat. Byl koneckonců vytvořen novinářem, ne akademikem!

Ichimoku cloud využívá mnoho obchodníků s kryptoměnami, ale v kryptoprostoru se téměř nikdy nepoužívá ve výchozím nastavení. Důvod pro to je ten, že výchozí nastavení bylo navrženo pro trhy, které se obchodují pouze od pondělí do pátku, zatímco krypto obchoduje po celou týden - více o nastavení cloud Ichimoku pro crypto zde.

Cloud Ichimoku je dostupný na platformách cryptowat.ch a TradingView.

Co znamenají linie na Ichimoku cloudu

Ichimoku cloud využívá minulý vývoj trhu k předpovědi budoucího nejpravděpodobnějšího vývoje. Vychází ze zjednodušených klouzavých průměrů (moving average) vypočítaných z minulých maxim a minim pro danou periodu. Ichimoku pak vykreslí dvě linie, které tvoří něco podobného jako jsou klasické MA crossy - třeba jako cross mezi 200 a 50 SMA, který se používá velmi často jako signál změny trendu. V Ichimoku se ale typicky používá nižší počet period, typicky 9 a 26 místo 50 a 200.

Další trochu jinak spočítaný pár MA linií je přidán a posunut do budoucnosti, čímž vznikne právě ten mrak který dává Ichimoku cloudu jeho jméno. Prostor mezi těmito liniemi bývá vybarven, může být zelený nebo červený - záleží na tom, zda je pomalá nebo rychlá linie nahoře.

Poslední linie je jen vývoj cen (candle closes) posunutý do minulosti. StockCharts o tom píše podrobněji.

ichimoku cloud uvod

Podivné japonské názvy linií Ichimoku:

Senkou

Senku span jsou hranice (v tomto případě) zeleného mraku. Mrak je zelený, protože v tomto případě trh postupuje nahoru. Až dojde ke crossu a Senkou linie se prohodí, mrak bude červený. Prostor mezi hraničními liniemi se nazývá kumo. Senkou linie jsou hlavní support-resistance linie - přitahují cenu, obchodníci kolem nich nastavují své entries, exits a stops.

TK

Linie Kinjun a Tenken jsou linie “rovnováhy” - rychlý a pomalý MA. Jsou to klouzavé průměry a při změně trendu se protnou. Kvůli jejich názvům Tenken a Kinjun je jejich protnutí někdy nazýváno “TK cross”.

TK linie jsou ale také důležité když se nekříží. Pokud se cena udržuje kolem těchto linií, znamená to že není přehnaná ani podhodnocená. Pokud se cena TK liniím vzdálí, znamená to, že je nevyrovnaná a je pravděpodobné, že přijde korekce. Na hodně obchodovaných trzích zůstává cena okolo těchto linií většinu času a obchodníci sledují jak mezi těmito liniemi cena přeskakuje, když hledají to správné místo kde vstoupit na trh.

Chinkou

Linka Chinkou je zpožděná linie - candle closes posunuté do minulosti. Můžete jej použít k potvrzení síly trendu.

Pokud je Chinkou nad svíčkami, pozitivní trend je silný a naopak - zde je graf LTCUSD 2H.

Pokud Chinkou začne zasahovat do svíček, trend je slabý - tady na grafu SANUSD 2H.

Jedná se ovšem o velmi obecný indikátor síly trendu, není dobrý nápad otevřít si pozici jen na základě Chinkou linie.

Ichimoku cloud nastavení pro krypto obchodování

Vzhledem k tomu, že cloud Ichimoku využívá minulou akci k nástinu nejpravděpodobnější budoucí akce a zlomových bodů, obchodníci se snaží nastavit parametry cloudu tak, aby odrážel minulost co nejpřesněji. Ichimoku pracuje s klouzavými průměry za určité období, takže je důležité nastavit smysluplné časové období s ohledem na skutečnost, že kryptoměny obchodují 24/7/365.

Výchozí parametry cloudu jsou 9, 26, 52, 26, ale většinou zjistíte, že kryptoobchodníci sledují cloud s nastavením na 20, 30, 120, 60.

Původní nastavení Ichimoku (9, 26, 52, 26) představuje tato časová období:

  • 9 představuje necelé dva týdny obchodování - poslední dny týdne můžou mít nižší objem
  • 26 se rovná počtu obchodních dnů v typickém měsíci (30 minus čtyři neděle)
  • 52 jsou dvě měsíční období

Pro kryptoměny je trh otevřený neustále, takže:

  • 7 + 3,5 = 10 (kvůli nízkému objemu v neděli), nebo dvojnásobek pro dlouhodobější trend
  • 30 dní v měsíci
  • 2 měsíce obchodování v kryptoměnách = 60 dnů

Někteří obchodníci odmítají toto alternativní crypto nastavení pro Ichimoku, jde často o tradery, kteří přešli na krypto z jiných trhů. Jejich úvaha spočívá v tom, že délky období jsou prostě jen délky období a nezáleží na tom, zda spadají do týdne nebo ne,a tím pádem je změna výchozích hodnot nesmysl. To se liší od toho, co []říká článek StockCharts o Ichimoku](http://stockcharts.com/school/doku.php?id=chart_school:technical_indicators:ichimoku_cloud) a zdá se to trochu jako ignorace nepřihlížet k pohybům ovlivněným dnem týdne. S technickou analýzou je to ale tak, že pokud dostatek traderů začne používat výchozí nastavení, bude užitečné sledovat obě nastavení.

Ichimoku cloud nastavení pro obchodování s kryptem:

Parametr Hodnota
Období konverze 20
Baseline období 30
Dvojité období 120
Časový Posun 60

Video Intro do Ichimoku Cloud od Youtube od @CarpeNoctom


Jak interpretovat Ichimoku cloud

ZÁKLADY: Ichimoku cloud Bullish signály

Pro silný vzestupný signál se cena musí nacházet nad oblakem Kumo. Linka Chinkou musí zůstat nad vývojem cen a rychlá linie Tenken by měla být nad pomalou linií Kinjun, ideálně obě nad Kumo. Pokud se vyskytne TK cross, značí to změnu trendu - pokud je TK cross uvnitř kumo, je slabý.

ZÁKLADY: Ichimoku oblak Bearish signály

V tomto případě se dá jednoduše otočit vše, co bylo řečeno o bullish signálech.

ZÁKLADY: Ani jedno

Pokud se nic takového neděje, pravděpodobně to znamená, že ve vašem časovém rámci je trh nerozhodný, obchoduje do stran, čeká na směr. Sideways trh můžete z oblaku snadno vyčíst řadou střídajících se barev mraků - střídání zelených a červených kumo mraků s trhem, který nikam nesměřuje.

Pokud se trh nachází v období, kdy netrenduje, Ichimoku cloud není užitečným ukazatelem. Pravděpodobně budete úspěšnější s Fibonacci lines, Bollingerovými pásy a základy Wyckoff metody.

Ichimoku Cloud Traders: Co číst a koho sledovat

ChaosTrader63

ChaosTrader63 má kanál na YouTube (https://www.youtube.com/user/ChaosTrader63) a je často na Twitteru. Věnuje se hlavně Ichimoku strategiím. Především poskytuje cenový komentář s novými videi jednou týdně a jeho obchody jsou zaměřené na dlouhodobější swingy. Uvidíte, že hodně používá 1D graf a vysvětluje, jaký je jeho proces když se rozhoduje co a jak obchodovat. ChaosTrader63 používá výchozí nastavení Ichimoku - 9, 26, 52, 26 a podporuje toto nastavení spíše než krypto nastavení.

ChaosTrader63 je původně forex trader, takže jeho analýza má více přesnosti v tom, než to, co obvykle vidíte mezi kryptotradery. Kombinuje cloud Ichimoku s fraktály a high-volume úrovní podpory a odporu (což je zjednodušená verze Wyckoff rozsahů - konsolidující trhy ChaosTrader63 evidentně neobchoduje).

Dole je jeho Webinar na Ichimoku High Probability Trading, kde vysvětluje, jak lze rozhodnout o tom, jak co obchodovat. Pokud jste zvládli základy, je to dobrý materiál pro hlubší studium, ačkoliv si asi budete muset dohledat hodně informací.

Jeho rozhodovací proces spočívá v tom, že se nejprve dívá na nastavení cloudu a čeká na divergenci mezi cenou oscilátorem (používá StochRSI). Divergence pouze stanoví pravděpodobný směr vývoje cen a hrubou úroveň pro vstup. Před započetím obchodu je třeba počkat na cenový signál (bounce, rejection, consolidation) a nakonec vstoupit do obchodu, když se objeví trigger (porušení signálu - např. high-volume candle po krátkém období nerozhodnosti).


CarpeNoctom (Josh Olszewicz)

CarpeNoctom je autorem výše uvedeného kanálu Youtube, a také občas píše jako DrWD na Redditu.

Triforcetrader

Triforcetrader tweetuje obecné věci okolo tradingu, obchoduje na plný úvazek. Na jeho webu najdete také spoustu informací o Ichimoku cloudu: triforcetrader.com

Jeho video o cloudu na Youtube:Redditoři, kteří postují o Ichimoku cloudu

DrWD (Josh Olszewicz) byl asi první konzistentní advokát Ichimoku v kryptotradingu. Jeho profil.

SFFWMorin je autorem Ichimoku cloud tutoriálu na subredditu /r/StockMarkets.


(Updated: )

tradingfanbois
tradingfanbois JMT under the Twitter handle @tradingfanbois has been deep in bitcoin markets since late 2014. It is the person who takes care of our office. Also answering your Quora questions regarding Bitcoin, cryptocurrencies and technical analysis.
comments powered by Disqus